2018 MTNA Student Performance Competitions Results

Wei-Yuh Christina Xie, Chairperson & Senior Coordinator
Amy I-Yun Tu, Junior and Young Artist Coordinator
 



JUNIOR LEVEL

Teacher: Ingrid Clarfield 
Teacher: Stella Xu
Teacher: Ingrid Clarfield
Teacher: Veda Zuponcic
Teacher: Chiu-Tze Lin


Teacher: Elizabeth Faidley 
Teacher: Minji Kwon
Teacher: Katarzyna Powichrowska


Teacher: Jonathan Wintringham
Teacher: Joseph Lu
Teacher: Kenneth Ellison
Teacher: Jenny Cline

PIANO SOLO

Winner: Amber Wang                                             
Alternate: Brandon Hwang                                     
Honorable Mention: Sammi Li                               
Christopher Shin                   
Max Wang                          
 


STRINGS

Winner: Nathan Lin, Violin                                    Alternate: Myra Cui, Violin                                     
Honorable Mention: Keitaku Iwata, Violin            


WOODWINDS

Winner: Daisy Elizabeth Greene, Saxophone          
Alternate: Katherine Fang, Flute                             
Honorable Mention: Jenny Fan, Clarinet               
Amy Xiao, Flute          
           

        


SENIOR LEVEL

Teacher: Eduardus Halim
Teacher: Beatrice Long 
Teacher: Stella Xu
Teacher: Julia Lam
Teacher: Chiu-Tze Lin
Teacher: Veda Zuponcic 

Teacher: Elizabeth Faidley
Teacher: Sieun Lin
Teacher: Jeremy Zhu
Teacher: Katarzyna Powichrowska 

Teacher: Amy I-Yun Tu 
Teacher: Kenneth Ellison
Teacher: Jonathan Wintringham
Teacher: Joseph Lu

PIANO SOLO

Winner: LiYuan Byrne                                               
Alternate: Kelsey Lee                                                
Honorable Mention: Tsan Kenneth He                    
Jasmine Elizabeth Meyer 



 STRINGS

Winner: Chelsea Xia                                  
Alternate: Bethany Grace Bobbs                                     
Honorable Mention: Angelina Dong         
Henry M. Rogers  


WOODWINDS

Winner: Hannah Lee, Flute      
Alternate: Ethan Feng, Clarinet                             
Honorable Mention: Charlotte Jansky, Saxophone              
Audrey Yang, Flute 




YOUNG ARTIST LEVEL

Teacher: Natalya Antonova
Teacher: Ingrid Clarfield 

PIANO SOLO

Winner: Alexander Kai-Yi Lo                                   Alternate: Richard D. Garrick